LOGIN: HASLO:
Stanisław Górski - produkty i usługi dla branży gołębiarskiej
Jak obliczać prędkość w lotach nocnych?

2008-07-05  Piotr Patas
................................................................................................................................
Od czasu do czasu zdarzają się loty, w których gołębie wracają późnym wieczorem, po zmroku, czasem nawet w godzinach nocnych. Tak było chociażby w ostatnim ogólnopolskim locie z Ostendy w lipcu 2008 roku. Jak w takich przypadkach przyjmować czas trwania lotu i prędkość, która jest podstawą ustalania kolejności na liście konkursowej? Nasz Regulamin Lotowo-Zegarowy stanowi, że „O ile konkurs trwa dłużej niż 1 dobę z „czasu” lotu gołębia odlicza się pory nocne, które przyjmuje się:

a. przy lotach gołębi dorosłych od godz. 22°° - 4°°,

b. przy lotach gołębi młodych od godz. 21°° - 5°°,

przy stosowaniu w kraju czasu letniego.

Konstatowane z jakichkolwiek przyczyn gołębie w czasie pory nocnej, zalicza się z czasem przylotu – 4:00:00, a w lotach gołębi młodych z czasem przylotu 5:00:00” (Rozdział XII, w punkty 6 i 7 Regulaminu Lotowo-Zegarowego PZHGP)


Jakie są tego konsekwencje?

1. Wypaczenie prawdziwego obrazu lotu.

2. Krzywdzenie gołębi, które zostały skonstatowane po godzinie 22, w tym także w nocy, a nagradzanie tych, które przybyły o brzasku po godzinie czwartej.

3. W konsekwencji lista konkursowa jest wypaczona; nie jest sprawiedliwa!


Postaram się to wyjaśnić na konkretnym przykładzie.

Przyjmijmy, że gołębie wystartowały w Ostendzie w dniu 4.07.2008 o godzinie 14:00.
Powiedzmy, że pierwszy gołąb został skonstatowany w Kostrzynie nad Odrą odległym od miejsca startu o 820 km o godzinie 2 w nocy z dnia 4 na 5.07.

Jakiś inny gołąb został skonstatowany o godzinie 4:00 w miejscowości Maczki odległym od miejsca startu o 821 km.

Który z tych dwóch gołębi jest szybszy, który z nich powinien zająć na wspólnej liście konkursowej pierwsze miejsce, a który powinien być drugi?

Zdrowy rozsądek podpowiada, że szybszy był ten skonstatowany o drugiej w nocy i ten powinien być pierwszy na liście.

A jak to wygląda wedle zasad obowiązującego regulaminu lotowego?

Policzmy prędkości obydwu gołębi wedle tego regulaminu.

Gołąb z Kostrzyna:

Czas lotu: od godziny 14 do godziny 22 jest godzin 8, czyli 480 minut. Godzin nocnych między 22 a 2 w nocy nie liczymy. Zgodnie z regulaminem musimy przyjąć, że gołąb został skonstatowany o godzinie 4 rano dnia 5 lipca.

Jaka jest jego prędkość lotu liczona według tego regulaminu?

V1 = 820 000 m : 480 minut = 1708,33 m/minutę

I z taką prędkością gołąb z Kostrzyna znajdzie się na liście konkursowej.

A teraz obliczmy prędkość gołębia z miejscowości Maczki odległej od miejsca startu o 821 km.

Ten gołąb został skonstatowany o godzinie 4:00 rano dnia 5 lipca.

On wedle regulaminu leciał też 8 godzin, bo od 14 do 4 rano (odliczając czas od 22 do 4 rano jest netto 8 godzin).

Jaka jest jego prędkość lotu liczona według tego regulaminu?

V2 = 821000 : 480 minut = 1710,42 m/minutę

Zauważmy, że prędkość gołębia skonstatowanego dopiero o 4 rano jest większa niż tego, który został skonstatowany o godzinie 2 w nocy. Ten z miejscowości Maczki miał do gołębnika tylko o jeden kilometr dalej niż ten z Kostrzyna. Został skonstatowany dwie godziny później i mimo to jest pierwszy na liście. Czy jest to sprawiedliwe?

Ktoś powie, a jak można inaczej? Czy można ustalić zasadę bardziej sprawiedliwą? Owszem tak!

Sprawa jest prosta. Zlikwidować czas martwy i liczyć czas lotu każdemu gołębiowi bez przerwy nocnej, niezależnie od tego, czy leci, czy odpoczywa.

Popatrzmy, co z tego wyniknie?

Gołąb z Kostrzyna odległego od miejsca startu o 820 km.

Faktyczny czas lotu (według mojej zasady): od godziny 14:00 dnia 4 lipca, do godziny 2:00 w nocy z dnia 4 na 5 lipca jest godzin 12, czyli minut 720.

Prędkość lotu ptaka z Kostrzyna:

V1* = 820 000 m : 720 minut = 1138,89 m/minutę

A teraz gołąb z miejscowości Maczki odległej od miejsca startu o 821 km.

Faktyczny czas lotu (według mojej zasady): od godziny 14:00 dnia 4 lipca, do godziny 4:00 nad ranem dnia 5 lipca jest godzin 14, czyli minut 840.

Prędkość lotu ptaka z miejscowości Maczki:

V2* = 821 000 m : 840 minut = 977,38 m/minutę

Wedle tej zasady sprawiedliwości stało się zadość. Gołąb skonstatowany w Kostrzynie o godzinie 2:00 ma prędkość wyraźnie większą niż ten skonstatowany dopiero o 4:00 rano o jeden kilometr dalej.

Jaki stąd wniosek?

W przypadkach, gdy w dniu startu nie zakończono czasu konkursowego, lecz przedłuża się on na kolejny dzień, należałoby znieść w regulaminie lotowo-zegarowym nocny czas martwy, a prędkość lotu liczyć według czasu „brutto” bez przerwy nocnej. To sprawi, że kolejność na liście konkursowej będzie sprawiedliwa i obiektywna.

Fakt, iż w niektórych przypadkach, gdy noce będą ciemne i gołębie faktycznie będą odpoczywać, tak obliczone prędkości będą bardzo niskie, niczemu nie przeszkadza, ponieważ sama wartość prędkości lotu nie ma istotnego znaczenia. Służy ona jedynie do ustalania kolejności na liście w konkretnym locie i według niej liczy się punkty i koeficjenty. To one, a nie bezwzględna wartość prędkości decydują o punktacji globalnej.

Piotr Patas

Powrt
REJESTRACJA
| Zasady współpracy | Reklama | Regulamin | Kontakt |

Wszelkie prawa dotyczące kopiowania i rozprowadzania materiałów zawartych w serwisie DOBRYLOT.pl bez zgody właściciela ZABRONIONE
COPYRIGHT 2004-2012 © DobryLot.pl
Projekt i wykonanie: www.4PROJEKT.pl