LOGIN: HASLO:
Stanisław Górski - produkty i usługi dla branży gołębiarskiej
Typy gołębników

2001-08-07  Bartek
................................................................................................................................
Rys. 1. Gołębnik słupowy
Jest on oparty na 4 dwumetrowych słupach, ma duże wymiary, odpowiednio do liczby gołębi. Do jego wnętrza wchodzi się po każdorazowo dostawianych schodach. Na stałe się ich nie montuje z uwagi na niepożądanych "gości". Gołębniki te są trudno dostępne dla drapieżników - ssaków.
Wnętrze zaopatrzone jest w karmidełka i poidełka, wannę do kąpieli (lub jest wyznaczone miejsce na wstawienie jej). Praca w takim gołębniku jest przyjemnością. Na dachu (lekko jednostronnie spadzistym) może być zamontowana woliera.
Bardzo duży gołębnik, dla kilkuset ptaków, zajmuje całe piętro (strych) nad wolno stojącym domem mieszkalnym. Jego konstrukcja i wyposażenie wnętrza są podobne jak w gołębniku słupowym. Gołębniki te są nazywane pawilonowymi.
Często spotyka się też gołębniki ogrodowe. Są to małe komórki o wymiarach 3 x 4 x 2 m. Wnętrze urządzone jest podobnie jak w gołębnikach słupowym czy pawilonowym. Wyjście prowadzi przez otwór w suficie na dach pod wolierę. Jedna ze ścian woliery jest podnoszona linką i gołębie mogą podrywać się do lotu. Gołębniki strychowe (rys. 2). Przeznacza się na nie część strychu własnego budynku mieszkalnego lub inwentarskiego. Muszą być bardzo dobrze izolowane, tak aby były niedostępne dla drapieżników - ssaków, szczególnie gołębniki na strychu budynku inwentarskiego. Ich konstrukcja i wyposażenie wnętrza są analogiczne do gołębników słupowego czy pawilonowego. Wylot lepiej wykonać na szczytowej ścianie budynku. Otwór z wyjściem na dach mógłby być łatwo dostępny dla kotów. Istnieją też wolno stojące gołębniki murowane podzielone na sektory z oddzielnymi wylotami.

Rys. 2. Gołębnik strychowy
Do chowu gołębi mięsnych najlepiej nadają się gołębniki pawilonowe z wolierą (rys. 3), ponieważ lot tych gołębi jest ciężki i krótki. Ten typ gołębnika nadaje się również do hodowli gołębi innych ras np. ozdobnych czy pocztowych przeznaczonych do rozrodu lub do oswajania z terenem nabytych gołębi.

Rys. 3. Gołębnik pawilonowy z wolierą
Gołębniki tego typu stawia się na fundamentach z cegieł lub betonu, z podłogą wyniesioną 40-50 cm nad poziomem co zabezpiecza przed gryzoniami i wilgocią. Całość wykonuje się z drewna lub cegieł czy pustaków zabezpieczając dach przed deszczem.
Na zewnątrz przed wejściem ustawiamy drabinkę umożliwiającą wejście gołębiom do środka.

Literatura:
B. Nowicki, E. Pawlina, A. Dubiel, "Gołębie", Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1996
M. Huszcz, "Gołębie", Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa 1990
S. Peterfi, "Hodowla Gołębi", Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1987

Powrt
REJESTRACJA
| Zasady współpracy | Reklama | Regulamin | Kontakt |

Wszelkie prawa dotyczące kopiowania i rozprowadzania materiałów zawartych w serwisie DOBRYLOT.pl bez zgody właściciela ZABRONIONE
COPYRIGHT 2004-2012 © DobryLot.pl
Projekt i wykonanie: www.4PROJEKT.pl