LOGIN: HASLO:
Stanisław Górski - produkty i usługi dla branży gołębiarskiej
Gołębnik

2001-08-07  Bartek
................................................................................................................................
To miejsce bytowania gołębi, czyli jego konstrukcja powinna być jak najlepsza przede wszystkim dla gołębi. Hodowca powinien tak zaplanować jego przestrzeń aby łatwo było wykonywać wszelkie prace typu sprzątanie czy przebudowa cel gniazdowych. Wiadomo bowiem, że higiena w gołębniku to zdrowe gołębie, a właściwa przestrzeń w gołębniku to mniej konfliktów między gołębiami.

Ustawienie cel gniazdowych, siodełek, karmidełek i poidełek nie może uniemożliwiać lub wręcz utrudniać czyszczenie. Siodełka należy rozmieścić tak, aby nie utrudniały sprzątającemu poruszania się i tym samym nie były narażone na zerwanie wskutek zahaczenia o nie. Pomieszczenie musi być dostatecznie duże bez niepotrzebnych zakamarków utrudniających sprzątanie, z dobrą wentylacją i oświetleniem, suche, zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem i przeciągami, a podłoga sucha, ciepła i łatwa do odkażania.

Najlepiej jak podłoga wykonana jest z betonu cegieł lub desek. We wszystkich typach gołębników drzwi wejściowe powinny otwierać się na zewnątrz, aby nie uszkodzić ptaków siedzących na podłodze. Gołębnik nie może stać wśród wysokich drzew, gdyż utrudnia to ptakom start do lotu. Przy obliczaniu wielkości stada należy posłużyć się tym iż na 1 parę gołębi przypada 1 m2 podłogi. Gołębie wymagają świeżego powietrza, należy więc niezależnie od okien zainstalować w gołębniku dwa lub trzy kominy wentylacyjne. Jest to proste urządzenie z rur blaszanych, wyprowadzone na dach i osłoniętych trójkątnym daszkiem dla ochrony przed deszczem i śniegiem. Powierzchnia okien w gołębniku powinna wynosić 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi. Okna montujemy po stronie wschodniej lub południowo-wschodniej. Po zewnętrznej i wewnętrznej stronie otworów wylotowych mocujemy deseczki o długości 30 cm, ułatwiające ptakom wejście i wyjście z gołębnika. Gołębie pocztowe nie potrzebują deski wylotowej, a dla gołębi lotnych deska wylotowa powinna być opuszczona poniżej otworu wylotowego.

Powrt
REJESTRACJA
| Zasady współpracy | Reklama | Regulamin | Kontakt |

Wszelkie prawa dotyczące kopiowania i rozprowadzania materiałów zawartych w serwisie DOBRYLOT.pl bez zgody właściciela ZABRONIONE
COPYRIGHT 2004-2012 © DobryLot.pl
Projekt i wykonanie: www.4PROJEKT.pl