LOGIN: HASLO:
Stanisław Górski - produkty i usługi dla branży gołębiarskiej
Wyposażenie gołębnika

2001-03-15  
................................................................................................................................
Cele gniazdowe - służą do łączenia gołębi w pary i do wychowania nowych młodych. Dlatego też odgrywają ważną role w gołębniku. Powinny być zrobione tak aby były wygodne dla gołębi oraz aby spełniały swoje zadania. Dużym ułatwieniem pracy przy sprzątaniu dla hodowcy jest ruszt stanowiący podłogę celi, a pod nim wyciągana płyta, na którą spadają odchody. Gołębie wtedy mają czystą podłogę. Cele bez rusztu wymagają częstego czyszczenia, aby gołębie nie miały w celi brudno. Cele powinny znajdować się w pewnej odległości od ziemi, gdyż zbyt nisko położone cele ptaki zajmują niechętnie.

Siodełka - muszą być wygodne, aby gołębie chętnie na nich siedziały. Są zbudowane w ten sposób, aby gołębie nie zabrudzały gołębi siedzących niżej. Wyróżniamy dwa rodzaje siodełek: tradycyjne i segmentowe. Te pierwsze wykonywane są z plastiku bądź ze sklejki. Są praktyczne oraz łatwe w czyszczeniu. Dużo częściej są stosowane przez hodowców siodełka segmentowe. Jak i poprzednie są praktyczne, łatwe do czyszczenia. Wspaniale spisują się w małych gołębnikach. Po wstawieniu takiego regału jest więcej miejsc siedzących dla gołębi niż chcielibyśmy zapełnić to miejsce siodełkami tradycyjnymi.

Karmnik - jest bardzo ważnym elementem wyposażenia gołębnika, który zapewnia prawidłowe żywienie. Dzięki niemu gołębie nie zbierają ziaren z ziemi dlatego nie są narażone na różnego rodzaju choroby. Rodzajów jest wiele, każdy różni się swoją budową, materiałem z którego został zrobiony, długością. Wszystko zależne od wielkości gołębnika. Wymiary karmików są różne od około 30 - 120 cm.

Poidełko - jest wykonane w taki sposób, aby woda w nim była zawsze czysta, wolna od wszelkich zabrudzeń oraz aby ptaki nie zabrudzały jej pomiotem. Jego budowa zapewnia wygodny dostęp do wody. Wykonany jest najczęściej z tworzywa sztucznego. Poidełka mają różną pojemność, dlatego też najlepiej wybrać odpowiednie poidełko do swojego gołębnika, nie możemy zapominać aby woda była zawsze świeża (regularnie wymieniana).

Miski lęgowe - różnią się rodzajem tworzywa, z którego są wykonane, mają więc zatem różne zalety i wady. Miski lęgowe wykonane z gipsu są lekkie i ciepłe, lecz gołębie je czasami dziobią. Misek ceramicznych i plastikowych gołębie nie dziobią. Miski lęgowe są zbudowane tak, aby gołębiom wygodnie się znosiło jajka oraz później na nich siedziało.

Powrt
REJESTRACJA
| Zasady współpracy | Reklama | Regulamin | Kontakt |

Wszelkie prawa dotyczące kopiowania i rozprowadzania materiałów zawartych w serwisie DOBRYLOT.pl bez zgody właściciela ZABRONIONE
COPYRIGHT 2004-2012 © DobryLot.pl
Projekt i wykonanie: www.4PROJEKT.pl