Nowe choroby gołębi pocztowych - [Zatrucia]
................................................................................................................................
Zatrucia u gołębi najczęściej są wywołane przez zanieczyszczenia chemiczne i odzwierzęce.
Zanieczyszczenie chemiczne pokarmu występuje w związku z ich naturalną obecnością w środowisku naturalnym wywołanym przez działalność człowieka. Dynamiczny w ostatnich latach rozwój przemysłu i komunikacji spowodował wyraźny wzrost gromadzenia się substancji chemicznych w środowisku. Ma to oczywiście duży wpływ na skład chemiczny produktów rolnych. To samo dotyczy chemizacji rolnictwa nawozy chemiczne, środki ochrony roślin mają swój udział w skażeniu roślin i zwierząt. Najczęstszym zatruciem wywołanym przez środowisko są metale występujące jako zanieczyszczenie w większych ilościach. Niektóre pierwiastki jak miedź, cynk, mangan, kobalt, chrom, selen w śladowych ilościach są wręcz niezbędne dla organizmu gołębia. Zanieczyszczenie pokarmu metalami może pochodzić ze skażonego środowiska, jak i z wadliwego przechowywania lub też używania przy karmieniu gołębi nieodpowiednich pojemników z tworzyw sztucznych. Przenikanie pierwiastków chemicznych z naczyń do wody może być przyczyną zatrucia gołębi co już wielu hodowców przypłaciło spadkiem z pierwszego miejsca na liście. W naszej hodowli gołębi pocztowych dotyczy to szczególnie pojemników.
Inne zatrucia u gołębi są wywłane przez szkodniki ziarna takie jak : roztocze i wołek zbożowy. Roztocze najlepiej rozwija się w temp. ciepłych, ginie już w temp. -10 stopni i 50 plus. Przedstawicielem tej gromady jest rozkruszek, który podczas przemiany materii wydziela guaninę, która wywołuje u gołębi wraz z nie strawioną skrobią biegunkę. U wołka zbożowego produktem przemiany materii jest kwas moczowy, ułatwiający rozwój pleśni.
Ponadto wołek zbożowy roznosi drobnoustroje i zanieczyszczone ziarno odchodami wołka powoduje zaburzenia w procesie trawiennym gołębia. Prawidłowe zabezpieczenia gołębników przed szkodnikami i gryzoniami ma istotne znaczenie w utrzymaniu stada w idealnym zdrowiu i formie lotowej. W tych gołębnikach w których występują myszy zawsze będzie występował problem z salmonelozą u gołębi. W przypadku stwierdzenia obecności szkodników i gryzoni należy przeprowadzić zabieg deratyzacji i dezynsekcji lub obydwu jednocześnie.
................................................................................................................................
Powrt
|