Literatura
................................................................................................................................
"Gołębie"
Mirosław Huszcz
Wydawnictwo Spółdzielcze - CZS "Samopomoc Chłopska" Warszawa 1990
"...Gołąb gołębiowi nie równy. Ceny ich są bardzo zróżnicowane. Do jednego z najdroższych należy gołąb pocztowy, za którego hodowcy z Republiki Federalnej Niemiec oferowali kilkanaście tysięcy dolarów.
A gołębiarstwo to cała wiedza. Dla znawców nie jest tajemnicą, który z gołębi powinien mieć dziób dłuższy i szerszy, który krótszy i węższy, który nogi ma mieć dłuższe, a który krótsze. Któremu przy ocenie należy dmuchnąć w dziób, a któremu w ogon. Czy gołąb powinien być kudłaty, szary, koroniasty, kasztanowy, biały lub czarny - wszystko dla wytrawnych hodowców jest ważne. Od tego również zależy cena przy zakupie i sprzedaży.
Książka ta przeznaczona jest dla początkujących hodowców-amatorów. Znajdują się w niej podstawowe wskazówki dotyczące hodowli tych pięknych ptaków, o których Aleksandra Konarska-Szubska w swojej książce pt. "Gołębie" pisze: "choć korzystają z opieki człowieka, zachowały charakter ptaków żyjących na swobodzie i dzięki temu stanowią cenny materiał dla obserwacji przyrodniczych".
Spis treści:
Od autora
Jak to z gołębiami bywało
Charakterystyka gołębi
Gołębie hodowlane
I. Gołębie pospolite
II. Gołębie polne - poluchy lub barwiaste
III. Olbrzymy
IV. Kurki
V. Turkoty
VI. Gołębie kędzierzawe czyli loczki
VII. Perukarze
VIII. Pawiki
IX. Mewki
X. Garłacze
XI. Brodawczaki
XII. Gołębie lotne i wywrotki
Chów gołębi
Gołębnik
Żywienie gołębi
Zabiegi pielęgnacyjne
Nowi lokatorzy gołębnika
W oczekiwaniu na młode
Opieka nad młodymi
Choroby gołębi
Bibliografia
Spis tablic
Powrt
|