Wyposażenie gołębnika
2001-03-15
................................................................................................................................
Cele gniazdowe - służą do łączenia gołębi w pary i do wychowania nowych młodych. Dlatego też odgrywają ważną role w gołębniku. Powinny być zrobione tak aby były wygodne dla gołębi oraz aby spełniały swoje zadania. Dużym ułatwieniem pracy przy sprzątaniu dla hodowcy jest ruszt stanowiący podłogę celi, a pod nim wyciągana płyta, na którą spadają odchody. Gołębie wtedy mają czystą podłogę. Cele bez rusztu wymagają częstego czyszczenia, aby gołębie nie miały w celi brudno. Cele powinny znajdować się w pewnej odległości od ziemi, gdyż zbyt nisko położone cele ptaki zajmują niechętnie.
Siodełka - muszą być wygodne, aby gołębie chętnie na nich siedziały. Są zbudowane w ten sposób, aby gołębie nie zabrudzały gołębi siedzących niżej. Wyróżniamy dwa rodzaje siodełek: tradycyjne i segmentowe. Te pierwsze wykonywane są z plastiku bądź ze sklejki. Są praktyczne oraz łatwe w czyszczeniu. Dużo częściej są stosowane przez hodowców siodełka segmentowe. Jak i poprzednie są praktyczne, łatwe do czyszczenia. Wspaniale spisują się w małych gołębnikach. Po wstawieniu takiego regału jest więcej miejsc siedzących dla gołębi niż chcielibyśmy zapełnić to miejsce siodełkami tradycyjnymi.
Karmnik - jest bardzo ważnym elementem wyposażenia gołębnika, który zapewnia prawidłowe żywienie. Dzięki niemu gołębie nie zbierają ziaren z ziemi dlatego nie są narażone na różnego rodzaju choroby. Rodzajów jest wiele, każdy różni się swoją budową, materiałem z którego został zrobiony, długością. Wszystko zależne od wielkości gołębnika. Wymiary karmików są różne od około 30 - 120 cm.
Poidełko - jest wykonane w taki sposób, aby woda w nim była zawsze czysta, wolna od wszelkich zabrudzeń oraz aby ptaki nie zabrudzały jej pomiotem. Jego budowa zapewnia wygodny dostęp do wody. Wykonany jest najczęściej z tworzywa sztucznego. Poidełka mają różną pojemność, dlatego też najlepiej wybrać odpowiednie poidełko do swojego gołębnika, nie możemy zapominać aby woda była zawsze świeża (regularnie wymieniana).
Miski lęgowe - różnią się rodzajem tworzywa, z którego są wykonane, mają więc zatem różne zalety i wady. Miski lęgowe wykonane z gipsu są lekkie i ciepłe, lecz gołębie je czasami dziobią. Misek ceramicznych i plastikowych gołębie nie dziobią. Miski lęgowe są zbudowane tak, aby gołębiom wygodnie się znosiło jajka oraz później na nich siedziało.
Powrt
|